A A Dla słabowidzących Mówiąca przeglądarka

Relacja z konferencji „Jak być ojcem w XXI wieku?”

Rola ojca w rodzinie

O roli ojca we współczesnym społeczeństwie i rodzinie dyskutowali uczestnicy konferencji „Jak być ojcem w XXI wieku?”, która odbyła się 13 maja 2014 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Wydarzenie wpisało się w Obchody Międzynarodowego Dnia Rodzin 2014 uzyskując honorowy patronat pary prezydenckiej Anny i Bronisława Komorowskich.

Konferencję otworzył marszałek Piotr Całbecki, który następnie przedstawił założenia „Kujawsko-Pomorskiego Programu Wspierania Rodziny na lata 2014 – 2022”, zapraszając jednocześnie do konsultacji społecznych i zgłaszania uwag. Zaproszeni prelegenci próbowali odpowiedzieć na pytanie jaka jest obecnie pozycja mężczyzny w polskiej rodzinie jako męża, ojca?

Podręczników ojcostwa nie ma wiele, to co ma do zrobienia ojciec w XXI w jest czymś zupełnie nowym. Przemiany, które zachodzą w społeczeństwach europejskich i wpływają na kondycję współczesnego mężczyzny, nie dają powodów do optymizmu. Mężczyzna często jest zagubiony, nie bardzo wie jak być ojcem. Konferencja nie dała gotowej odpowiedzi na pytanie zawarte w jej tytule ale wywołała konieczność postawienia kolejnego co jest podstawą dobrego ojcostwa i szukania na nie odpowiedzi. Prelegenci podkreślali, że istnieje etyka zawodu pracownika socjalnego, adwokata, dobrego urzędnika dlaczego zatem nie opracować zestawu cech, którymi winien się charakteryzować dobry ojciec? Według K. Canfielda istnieje 7 sekretów efektywnego ojcostwa to: zaangażowanie, znajomość dziecka, konsekwencja i stabilność, szacunek i miłość dla matki, zaspokojenie potrzeb i ochrona, aktywne słuchanie, wyposażenie duchowe. Wszyscy uczestnicy konferencji zarówno panie jak i młodzi czy doświadczeni ojcowie czy też przygotowujący się do tej roli, byli zgodni że: bycie ojcem to stała obecność w codziennym życiu dziecka, budowanie wraz z nim tej codzienności, wzajemne wspieranie się obydwojga rodziców, uczestnictwo w żmudnym ale dającym jednocześnie ogromną satysfakcję  procesie wychowawczym.


 

Fot. Andrzej Goiński

Copyright © 2021 Niebieska Liniawykonanie: projektowanie stron Toruń